fb

instagram

Masaż oparty na ruchu TAI CHI

Badania wykazują, że masaże są najczęściej wybieranym zabiegiem w ośrodkach ukierunkowanych na zdrowie i urodę. Zainteresowania pielęgnacją ciała przesuwa się wyraźnie w stronę przywracania i utrzymywania zdrowia, zachowania jak naj- dłużej młodego wyglądu oraz osiągnięcia harmonii całego organizmu. Jakie korzyści płyną z masażu opartego na ruchu TAI CHI?

 

Coraz większą popularnością w gabinetach cieszą się masaże oparte na metodach relaksacyjnych łączonych z elementami uciskowymi uwalniającymi napięcia. W menu relaksacyjnym źródłem inspiracji są nadal masaże orientalne. W kulturach krajów Dalekiego Wschodu zawsze troszczono się o utrzymanie harmonii między ciałem i duchem. Takie metody niosą najcenniejsze przeżycia, ponieważ podczas zabiegu uaktywniają się wszystkie zmysły. Dotyk ma być delikatny i od- prężający, jest on również bardzo naturalną sztuką komunikacji. Intencje, z jakimi używamy dotyku, wywierają zasadniczy wpływ na jego skutki. Delikatny i troskliwy powoduje przemiany zarówno fizyczne, jak i psychiczne. To właśnie ciało i jego potrzeby dyktują nam, jaki masaż mamy wykonać. Sukces leży w odpowiednim dostoso- waniu się do wymagań ciała. Terapeuci, którzy proponują zabiegi całościo- wej pielęgnacji i masaże relaksacyjne oparte na skutecznych technikach, na pewno nie będą narzekać na brak klientów, dla których zdrowie i zachowanie równowagi psychofizycznej są wartościami nie do przecenienia.

Ciało pozbawione napięć

Wieloletnia praca masażysty dała mi odczuć na własnym kręgosłupie problemy związane z wykonywaniem tego zawodu. Pomyślałam o bardziej ergonomicznym poruszaniu się przy wykonywaniu masażu. Moje poszu- kiwania zaprowadziły mnie do TAI CHI, którym interesowałam się i które ćwiczyłam od dłuższego czasu. Moją autorską technikę pracy z ciałem, jaką jest masaż relaksacyjny oparty na ruchu TAI CHI, dosłownie wyśniłam: widziałam idealnie poruszającego się człowieka, jego ciało było pozba- wione napięć, ruchy były pełne gracji – wykonywał masaż całym sobą. Zrozumiałam, że aby przekazać relaks drugiej osobie, należy mieć go w so- bie. Technika, którą proponuję, łączy techniki relaksującego masażu i staro- dawnej chińskiej sztuki TAI CHI. Jest to metoda relaksacyjna, profilaktycz- na, rewitalizująca, energetyczna i mo- delująca. Zastosowanie tego masażu pozwala osiągnąć rozluźnienie mięśni bez odczucia bólu, a stan głębokiego relaksu przywraca wewnętrzną har- monię i łagodzi napięcia. Masaż oparty na ruchu TAI CHI należy do zabiegów orientalnych, dlatego bardzo ważna jest atmosfera, w jakiej jest on wykonywany. Niezbędnymi elementami są: relaksująca muzyka, zapach olejków lub kadzidełek, przy- gaszone światło i ciepło. W takich warunkach wykonywany masaż przenosi nas w inną rzeczywistość, odpręża ciało i umysł. TAI CHI jest starą chiń- ską sztuką służącą utrzymaniu zdrowia, psychofizycznej harmonii i koncentracji umysłu.

 

Technika, którą proponuję, łączy techniki relaksującego masażu i starodawnej chińskiej sztuki tai-chi. Jest to metoda relaksacyjna, profilaktyczna, rewitalizująca, energetyczna i modelująca.

Korzyści płynące z masażu opartego na ruchu TAI CHI dla klienta i terapeuty

Wykorzystując zasady TAI CHI przy poruszaniu się w trakcie masażu, po zwalam, żeby moje ciało swobodnie wykonywało ruchy, płynnie balansowało i wchodziło w harmonijny rezonans z ciałem osoby masowanej. Podczas masażu wykonywanego tą metodą masażysta ze względu na ćwiczenia, jakim poddaje swój kręgosłup, biodra, nogi, ramiona oraz połączone z nimi ścięgna mięśni i stawy, osiąga same korzyści dla swojego zdrowia. Siła wykonywanych ruchów nie wynika z siły mięśni rąk, lecz przekazywana jest z ruchu nóg, co zapobiega nadmiernemu zmęczeniu i bardzo ułatwia pracę masażysty. Całość masażu wykonywana jest w pozycji miękkiej, przy lekko ugiętych kolanach. Zabezpiecza to przed powstawaniem dolegliwości zawodowych, a elastyczny, rozluźniony kręgosłup masażysty pozwala na zachowanie dobrego samopoczucia przez długie lata pracy.

Modelowanie z dobrą energią

W trakcie „Masażu relaksacyjnego opartego na ruchu TAI CHI” rozbudo- wuje się siłę życiową zawartą w ciele, tzw. energię CHI. Masaż wykonuje się w całkowitym skupieniu, z zastosowa- niem wizualizacji, co w dużym stopniu pomaga w osiągnięciu pożądanego celu. Konieczna jest koncentracja masażysty na bardzo delikatnych od- czuciach ciała poddanego masażowi klienta i intencjach, które chce mu przekazać.

W „Masażu relaksacyjnym opartym na ruchu TAI CHI” wykorzystane są ruchy, które mają wyraźne akcenty modelowania ciała. Wówczas poznaje się kształty, napięcia, energię i uświadamia się sobie, że przez masaż wyraża się troskę o kogoś, odbudowuje jego ciało na nowo. Podczas masażu można poczuć się niczym rzeźbiarz pracujący nad wymarzonym kształtem. Dłonie są bardzo wyczulone na każdą zmianę zarysu ciała, dosłownie przyklejają się do skóry, żeby jak naj- lepiej wykonać modelowanie. Dodatkowe atuty zabiegu, takie jak wytwarzanie pozytywnej energii, we- wnętrzna harmonia, ukierunkowanie myślenia na cel, który chcemy osią- gnąć, dają możliwość – po serii takich masaży – uzyskania pożądanego efektu.

 

Masaż relaksacyjny oparty na ruchu TAI CHI został opracowany przez Ludmiłę Petrenko z myślą o osobach, które w swoich gabinetach stosują holistyczne podejście do klienta, lecz masaż jest dla nich zabiegiem trudnym i zbyt wyczerpującym. Ta metoda pozbawia ich lęku przed wykonywaniem masażu całego ciała, usprawnia osobę masującą, relaksuje i harmonizuje klienta. Masaż ten wzbogaci ofertę każdego gabinetu ko- smetycznego poszukującego oryginalnych propozycji dla swoich gości.

 

 Artykuł napisany prze Ludmiłę Petrenko i opublikowany na łamach magazynu LNE  nr 1 w branży beauty i healthy aging.

YMEDIA.pl